
je úsporný dom, v ktorom sa ročná merná spotreba tepla na vykurovanie pohybuje od 15 do 50 kWh/m2 obývanej plochy. Rozhodujúcim parametrom energetickej spotreby domu je jeho spotreba energie na vykurovanie.
VÝHODY NÍZKOENERGETICKÉHO DREVODOMU
- Menšia spotreba paliva a energie = menšie prevádzkové náklady.
- Prínos pre životné prostredie (nižšie množstvo emisií).
- Menšia závislosť od rastu cien energie.
- Kratšia vykurovacia sezóna.
- Vyššia tepelná pohoda
- Ochrana proti hluku
Základným východiskom pri realizácii nízkoenergetického domu je koncepčný prístup k jeho navrhovaniu.

PASÍVNY DREVODOM
– je vysoko úsporný dom, v ktorom ročná merná spotreba tepla na vykurovanie je maximálne 15 kWh/m2 obývanej plochy. Pasívny dom je svojou koncepciou navrhnutý tak, aby k pokrytiu tepelnej spotreby nebolo potrebné inštalovať vykurovacie zariadenia, prípadne zariadenia s nízkym výkonom. Častokrát na pokrytie potreby tepla postačuje vykurovacie teleso zabudované vo vetracom zariadení a slúži k dohriatiu priestorového vzduchu, aj to iba v nutných prípadoch. Tepelná spotreba je teda taká nízka, že budova si až na pár dní v roku vystačí sama bez aktívneho kúrenia.
Nulový dom spotrebuje na svoju prevádzku a vykurovanie minimálne množstvo energie to je 0 až 5 kWh/ m2 za rok. Podmienkou takejto budovy je, že nepotrebuje dodávku energie z bežných zdrojov, sama si ju „vyrobí“.
Od roku 2020 podľa smernice EU z roku 2010 musia všetky stavby byť „takmer nulové“ – pasívne
Tepelnotechnická norma STN 73 0540 prináša nové termíny. Taktiež používa pojem nízkoenergetický dom, ale úspora energie je odlišná ako pri už zaužívanom termíne nízkoenergetický dom, okrem toho uvádza pojem ultranízkoenergetický dom a dom s takmer nulovou potrebou energie, ktorý má takmer rovnaké vlastnosti ako pasívny dom.
Pritom „dom s takmer nulovou spotrebou energie” podľa STN 73 0540 môže byť o niečo horší ako pasívny a zároveň už známy „nulový dom” je naopak lepší ako pasívny dom.